Rekentools

Enthalpie en vochtgehalte berekenen

Voer drogebol en relatieve vochtigheid (of natte bol) in voor de enthalpie, het vochtgehalte en het dauwpunt van vochtige lucht. Dezelfde ASHRAE-vergelijkingen 2017 als in de psychrometrische calculator.

Definities

Enthalpie h (kJ/kg droge lucht)
Warmte-inhoud van 1 kg droge lucht plus de bijbehorende damp, gemeten vanaf droge lucht van 0 °C, dus zeer koude lucht is negatief. Batterijvermogen = massadebiet × enthalpieverschil.
Vochtgehalte x (g/kg droge lucht)
Massa waterdamp per kg droge lucht. In sommige HVAC-bronnen heet dit ook "absolute vochtigheid"; dat is niet de dampdichtheid in g/m³ uit de meteorologie. Beide worden getoond.
Dauwpunt (°C)
Temperatuur waarbij condensatie begint als de lucht bij gelijk vochtgehalte afkoelt. Hetzelfde vochtgehalte, hetzelfde dauwpunt.
Relatieve vochtigheid en natte bol
De relatieve vochtigheid is de dampdruk als aandeel van de verzadigingsdruk bij dezelfde temperatuur; de natte bol is de aflezing van een bevochtigde thermometer. Elk van beide legt samen met de drogebol de toestand vast.

Enthalpie en vochtgehalte bij typische condities (101,325 kPa)

Gangbare ontwerp- en examencondities, berekend met dezelfde rekenkern als de calculator. kcal/kg = kJ/kg ÷ 4,1868.

ConditieDroge bol °CRV %Enthalpie kJ/kg(DA)Enthalpie kcal/kgVochtgehalte g/kg(DA)Dauwpunt °CNatte bol °C
Referentie255050.312.029.8813.917.9
Zomer, ruimte265052.912.6410.5014.818.7
Zomer, ruimte (koeler)245047.811.429.3012.917.1
Zomer, buiten (voorbeeld)326078.418.7218.0323.325.6
Zomer, buiten (examenvoorbeeld)336082.219.6319.1124.226.4
Lucht na de koelbatterij169041.910.0210.2114.415.0
Winter, ruimte224038.89.276.567.813.9
Winter, buiten (voorbeeld)−570−0.7−0.171.73−9.1−6.3
Koude winter, buiten−1070−7.3−1.741.12−14.0−11.0

Vergelijkingen (ASHRAE Handbook Fundamentals 2017, hoofdstuk 1)

Batterijvermogen uit een enthalpieverschil

1.000 m³/h ruimtelucht van 26 °C, 50% (h 52,9 kJ/kg, soortelijk volume 0,862 m³/kg) koelen tot 16 °C, 90% (h 41,9 kJ/kg): massadebiet 1.000 ÷ 0,862 = 1.160 kg/h, vermogen 1.160 × (52,9 − 41,9) ÷ 3.600 = 3,5 kW. Voer beide punten en het luchtdebiet in de psychrometrische calculator in om het te splitsen in voelbaar en latent.

Bronnen

Veelgestelde vragen

Hoe reken ik enthalpie van kJ/kg om naar kcal/kg?

Deel de waarde in kJ/kg door 4,1868. Lucht van 25 °C en 50% RV heeft bijvoorbeeld 50,3 kJ/kg droge lucht, ongeveer 12,0 kcal/kg droge lucht. Handig om te vergelijken met oudere leerboeken die kcal gebruiken.

Hoe bepaal ik het batterijvermogen uit een enthalpieverschil?

Totaal vermogen (kW) = massadebiet droge lucht (kg/s) × (enthalpie ingang − enthalpie uitgang). 3.000 m³/h bij 1,2 kg/m³ is ongeveer 1,0 kg/s, dus een verschil van 20 kJ/kg geeft ongeveer 20 kW. Gebruik voor exacte waarden het soortelijk volume bij de ingang om het massadebiet droge lucht te bepalen.

Is absolute luchtvochtigheid in g/m³ hetzelfde als vochtgehalte in g/kg?

Nee. g/m³ is de massa waterdamp in 1 m³ lucht (dampdichtheid), terwijl g/kg droge lucht per kilogram droge lucht is. In de HVAC heet het vochtgehalte soms ook absolute vochtigheid. Bij 25 °C en 50% RV is het vochtgehalte 9,88 g/kg droge lucht en de dampdichtheid ongeveer 11,5 g/m³.

Laatst bijgewerkt: 2026-10-12.