Alat

Kalkulator entalpi dan nisbah kelembapan

Masukkan mentol kering dan kelembapan relatif (atau mentol basah) untuk mendapatkan entalpi udara lembap, nisbah kelembapan dan titik embun. Persamaan ASHRAE 2017 yang sama seperti kalkulator psikrometrik.

Takrifan

Entalpi h (kJ/kg udara kering)
Kandungan haba bagi 1 kg udara kering ditambah wapnya, diukur daripada udara kering pada 0 °C, jadi udara yang sangat sejuk bernilai negatif. Beban gegelung = aliran jisim × beza entalpi.
Nisbah kelembapan W (g/kg udara kering)
Jisim wap air bagi setiap kg udara kering. Dalam amalan HVAC, "kelembapan mutlak" kadangkala digunakan untuk nisbah ini, tetapi ia berbeza daripada ketumpatan wap dalam g/m³ yang digunakan dalam meteorologi; kedua-duanya ditunjukkan.
Titik embun (°C)
Suhu apabila pemeluwapan bermula jika udara disejukkan pada lembapan tetap. Nisbah kelembapan yang sama, titik embun yang sama.
Kelembapan relatif dan mentol basah
Kelembapan relatif ialah tekanan separa wap sebagai peratusan daripada tekanan tepu pada suhu yang sama; mentol basah ialah bacaan termometer yang dibasahkan. Mana-mana satu ditambah mentol kering menentukan keadaan udara.

Entalpi dan nisbah kelembapan pada keadaan tipikal (101.325 kPa)

Keadaan reka bentuk dan peperiksaan yang biasa, dikira dengan enjin yang sama seperti kalkulator. kcal/kg = kJ/kg ÷ 4.1868.

KeadaanMentol kering °CRH %Entalpi kJ/kg(DA)Entalpi kcal/kgNisbah kelembapan g/kg(DA)Titik embun °CMentol basah °C
Rujukan255050.312.029.8813.917.9
Bilik, musim panas265052.912.6410.5014.818.7
Bilik, musim panas (lebih sejuk)245047.811.429.3012.917.1
Luar, musim panas (contoh)326078.418.7218.0323.325.6
Luar, musim panas (contoh peperiksaan)336082.219.6319.1124.226.4
Udara keluar gegelung penyejukan169041.910.0210.2114.415.0
Bilik, musim sejuk224038.89.276.567.813.9
Luar, musim sejuk (contoh)−570−0.7−0.171.73−9.1−6.3
Luar, musim sejuk yang sangat sejuk−1070−7.3−1.741.12−14.0−11.0

Persamaan (ASHRAE Handbook Fundamentals 2017, bab 1)

Beban gegelung daripada beza entalpi

Menyejukkan 1,000 m³/h udara bilik pada 26 °C, 50 % (h 52.9 kJ/kg, isi padu spesifik 0.862 m³/kg) kepada 16 °C, 90 % (h 41.9 kJ/kg): aliran jisim 1,000 ÷ 0.862 = 1,160 kg/h, beban 1,160 × (52.9 − 41.9) ÷ 3,600 = 3.5 kW. Masukkan kedua-dua titik dan aliran udara ke dalam kalkulator psikrometrik untuk memecahkannya kepada haba deria dan haba pendam.

Sumber

Soalan lazim

Bagaimanakah saya menukar entalpi daripada kJ/kg kepada kcal/kg?

Bahagikan nilai kJ/kg dengan 4.1868. Contohnya, udara pada 25 °C dan RH 50 % mempunyai 50.3 kJ/kg(DA), kira-kira 12.0 kcal/kg(DA). Berguna apabila menyemak buku teks lama yang menggunakan kcal.

Bagaimanakah saya mendapatkan kapasiti gegelung daripada beza entalpi?

Kapasiti jumlah (kW) = aliran jisim udara kering (kg/s) × (entalpi kemasukan − entalpi keluaran). 3,000 m³/h pada 1.2 kg/m³ ialah kira-kira 1.0 kg/s, jadi beza 20 kJ/kg memberi kira-kira 20 kW. Untuk nilai tepat, gunakan isi padu spesifik kemasukan untuk mendapatkan aliran jisim udara kering.

Adakah kelembapan mutlak dalam g/m³ sama dengan nisbah kelembapan dalam g/kg?

Tidak. g/m³ ialah jisim wap air dalam 1 m³ udara (ketumpatan wap), manakala g/kg(DA) ialah bagi setiap kilogram udara kering. Dalam HVAC, nisbah kelembapan sering dipanggil kelembapan mutlak. Pada 25 °C dan RH 50 %, nisbah kelembapan ialah 9.88 g/kg(DA) dan ketumpatan wap kira-kira 11.5 g/m³.

Dikemas kini kali terakhir 2026-10-12.